Verimli Çalışma Teknikleri: Pomodoro Tekniği

Verimli çalışma teknikleri; ders çalışırken, yeni bir dil öğrenirken ya da bir proje geliştirirken odaklanmamızı kolaylaştırıp hedeflerimize giden yolda işimizi kolaylaştırır. Pomodoro da bu tekniklerden biri. İçeriğimizi okuyarak zamanı verimli kullanmak konusunda size destek olacak bu pratik teknik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro 80’li yıllarda, henüz bir öğrenci olan Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir verimli çalışma ve zaman yönetimi tekniğidir. Odaklı bir şekilde çalışamayan ve ders çalışırken daha fazla verim almak isteyen Cirillo, çalışmakta zorlandığı bir gün, kısa bir süre, sadece odaklanarak çalışmayı dener. Sonrasında bu tekniğin işe yaradığını görüp düzenli olarak uygulamaya başlar.

İtalyanca “domates” anlamına gelen pomodoro tekniğinin bu ismi almasının sebebi ise Francesco Cirillo’nun bu tekniği denemeye başladığı zamanlarda kullandığı domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısıdır. Bu zamanlayıcı ile çalışmaya başlayan Cirollo, sınırsız bir zaman aralığında değil, daha kısa, sınırları belli bir süre içerisinde çalışmanın daha verimli olduğunu keşfeder. Böylece pomodoro tekniği ortaya çıkar.

Zaman Yönetimi Nedir?

Pomodoro da bir zaman yönetimi tekniğidir. Peki zaman yönetimi nedir? Zaman yönetimi; üretme, geliştirme, öğrenme gibi verimliliğin yüksek olması gereken süreçlerde zamanı en doğru şekilde kullanmaktır. Zaman yönetimi, bir projeyi tamamlarken, bir ödev hazırlarken ya da önemli bir sınava hazırlanırken oldukça değerlidir. Zamanı yönetmek çalışma esnasındaki stresi de azaltır. Bu da başarıya ulaşmayı daha kolay hale getirir. Aynı zamanda kendinize, sevdiklerinize daha fazla vakit ayırmanıza da yardımcı olur.

Eğer zaman yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştiremezseniz iş akışınız sekteye uğrayabilir, teslim tarihlerinde gecikmeler yaşanabilir ve iş kaliteniz düşebilir. Tüm bu nedenler iş ya da okul hayatınızdaki hedeflerinize ulaşmanızı engelleyebilir.

Zaman Yönetim Teknikleri

Peki, zamanı verimli kullanmak için neler yapılabilir, zaman yönetim teknikleri nelerdir? Zaman yönetimini en iyi şekilde yapmak, kendi süreçlerinizi oluşturmak için yapabileceğiniz birkaç temel adım var. Bunlardan ilki yapılacak işler listesi tutmak. Yapılacak işlerinizi, hem liste halinde, tek bir sayfada hem de takvim üzerinde işaretleyerek görmek hedeflerinizi bilmeniz açısından oldukça önemli. Tüm bunları yapmak için bir ajanda satın alabilir ya da planlayıcı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Eğer yazmak, tamamladığınız işlerin üzerini çizmek sizi motive ediyorsa bir ajanda ya da planlayıcı en doğru seçim olacaktır. Tüm notlarınızı dijital ortamlarda tutuyorsanız uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Bir liste yaptıktan sonra işlerinizi teslim tarihi ya da önem sırasına göre sınıflandırabilirsiniz. Her işin ne durumda olduğuna dair küçük notları da listenize ekleyebilirsiniz. Yapacağınız tüm işleri gördükten sonra da bir zaman çizelgesi ve çalışma planı oluşturarak işe koyulabilirsiniz.

Verimli zaman yönetimi yapmak için kendi belirlediğiniz yöntemleri kullanabileceğiniz gibi Pomodoro tekniği gibi farklı teknikleri de uygulayabilirsiniz. Pomodoronun yanı sıra Kanban, GTD, Eisenhower Matrisi gibi teknikleri de deneyebilirsiniz. Sizin için en uygun yöntemi belirleyerek çalışma süreçlerinizi çok daha verimli hale getirebilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği, zaman yönetimi teknikleri arasında en çok tercih edilen seçeneklerden biri. Bu tekniği uygulamak da oldukça pratik. Gelin Pomodoro tekniği nasıl uygulanır adım adım öğrenelim:

 • Yapılacak işler listenizden bir görev belirleyin.
 • Bu görev için kendinize bir süre verin. Bu bir saat da olabilir birkaç saat de.
 • Ardından telefon, bilgisayar ya da tabletinize yükleyeceğiniz bir Pomodoro zamanlayıcı uygulamasını 25 dakikaya ayarlayın. Dilerseniz Francesco Cirillo’nun da kullandığı gibi bir mutfak zamanlayıcısı da kullanabilirsiniz. Önemli olan süre dolduğunda haber verecek, zamanı takip etmenizi kolaylaştıracak bir araç kullanmanız.
 • 25 dakika boyunca sadece seçtiğiniz görev üzerinde çalışın. Telefona bakmayın, maillerinizi ya da mesajlarınızı kontrol etmeyin, masadan kalkmamaya çalışıp sadece görevinize odaklanın.
 • 25 dakikalık odaklı çalışma süresi dolduktan sonra 5 dakika mola verin.
 • 4 kez 25 dakikalık bir çalışma ve 5 dakikalık molanın sonrasında eğer göreviniz tamamlanmadıysa 15 ila 30 dakika arasında bir uzun mola verin.
 • Görevinizi tamamlayana kadar 25 dakikalık bu çalışma planını tekrarlayabilirsiniz.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

Pomodoro tekniği nasıl uygulanır öğrendik. Şimdi sıra bu tekniğin faydalarında. İşte pomodoro tekniğini kullananların sağladığı fayda ve avantajlar:

 • Dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve daha kolay odaklanma sağlar.
 • Zamanının kontrolünü tamamen size bırakır. Böylece işlerinizi zamanında tamamlamanıza yardımcı olarak zaman yönetimi konusunda verimliliği artırır.
 • Belli zaman dilimlerine bağlı olarak çalışmak bir işi ne kadar sürede bitirdiğinizi görmeniz açısından da fayda sunar. Böylece zaman içinde görevlerinizi ne kadar sürede tamamlayacağınızı daha rahat tahmin edebilir, bir iş için ne kadar emek ve zaman harcadığınızı açık bir şekilde görebilirsiniz.
 • Pomodoro tekniğinde verilen 5 dakikalık molalar, size masadan kalkmak için etkili bir motivasyon oluşturur. Bu da uzun süreli çalışma nedeniyle ortaya çıkan sırt, bel ve boyun ağrılarının önüne geçebilir.
 • Zamana karşı çalışmak bazı kişilerde motivasyonun artmasına neden olabilir.
 • Tek bir göreve odaklanacağınızdan verimliliğiniz artar. Çok fazla görevle aynı anda ilgilenip daha az verim almak yerine tek bir işe odaklanıp mükemmel sonuçlar almanızı kolaylaştırır.

Verimli çalışma teknikleri arasında en sevilenlerden biri olan pomodoro tekniğini öğrendiniz. Ancak yine de çalışmak için yeterli motivasyonunuz yok mu? O halde özgür ofis PODA ile tanışın. Yeni nesil çalışma kültürünün inovatif öncüsü PODA ile kendinize ait bir çalışma alanına sahip olun!

Diğer Blog Yazıları

Menü