İç Motivasyon Nedir? İç Motivasyon Elde Etmek İçin 5 Yol

Motivasyon, bir işe başlamak ya da başladığımız işe devam etmek için ihtiyaç duyduğumuz itici güç olarak tanımlanabilir. Motivasyon, kaynağına göre dış ve iç motivasyon olarak ikiye ayrılabilir. Dış motivasyonu, dışarıdan gelen ödüller veya cezalar nedeniyle harekete geçiren güdü, yani bir sonuç için harekete geçmek olarak tanımlamak mümkündür. İç motivasyon ise sonuçlardan ziyade bir eylemin ya da davranışın kendisinden keyif alma halidir. Örneğin hayalinizdeki okulu kazanmak için ya da elinizdeki bir işi bitirmek için bir emek sarf ettiğinizi düşünelim. İç motivasyon ders çalışmanız ya da işinizi en kısa sürede bitirmeniz için size gereken enerjiyi sağlar. Ne var ki, her zaman sorumluluklarınızı yerine getirmek ya da işlerinizi bitirmek için gereken motivasyona ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda iç motivasyonu artırmak için de çeşitli yollar kullanabilirsiniz. Gelin, iç motivasyon arttırma yollarına bir göz atalım!

Amacınızı Sürekli Kendinize Hatırlatın

Hedeflerinize ulaşmaya çalışırken verdiğiniz emeklerin karşılıksız kalmayacağını, bir sonuca bağlanacağını zaman zaman unutuyor ve başaramayacağınıza dair umutsuzluğa düşüyor olabilirsiniz. Bu durumda neden emek verdiğinizi, saatlerinizi harcadığınız bu çalışmalarla neleri başarmak istediğinizi bir kere daha kendinize hatırlatmaktan çekinmeyin. Örneğin size hedeflerinizi hatırlatan ve hoşunuza giden bir söz varsa, bunu çalışma alanınıza her girdiğinizde görebileceğiniz bir yere not edebilirsiniz. Motivasyon sözleri size ne için çalıştığınızı hatırlatıp bu yolda ihtiyacınız olan gücü tekrar bulmanıza yardımcı olabilir.

Yaptığınız İşte İyi Olmayı Hedefleyin

Olabileceğinin en iyisi olma arzusu, Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde en tepedeki basamakta yer alır. Bu da demektir ki, insanlar diğer basamaklardaki ihtiyaçlarını tamamlasalar bile başarılı olma arzusu her zaman kendini hatırlatır. İçsel motivasyonu sağlayan en önemli etmenlerden biri de bu arzudur. İç motivasyon, para ya da övgü gibi dış kaynaklardan değil, o işi başarıyla tamamlamış olmanın verdiği tatmin hissinden gelir. Yaptığınız bir işte en iyi olmanın sizi ne kadar mutlu ve tatmin edeceğini bir hayal edin! Bu şekilde yaptığınız işe dört elle sarılıp iç motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Kendinizi Ödüllendirin

İstediğiniz hedefe henüz ulaşamamış olsanız bile bu yolda adımlar atmanın önemi kesinlikle azımsanmayacak kadar büyük! Başardığınız her küçük adım için ufak ödüllendirmelerle kendi içinizde motivasyon sağlamak için güzel bir denge kurabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak, sizi mutlu edecek küçük ödüller vermek size bir sonraki hedefinize ulaşmak için de güç verecektir.

Sanatın Gücünden Faydalanın

Müziğin insanın ruh halini değiştirme gücü herkesin bildiği bir gerçektir. İşinizi yaparken ya da yapmadan önce enerjinizi yükseltecek motivasyon müzikleri dinleyerek iç motivasyonunuzu artırabilir, harekete geçmek için gerekli gücü ve enerjiyi bulabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise gerçek hayattan esinlenen başarı hikayeleri ile ilgili filmler izlemek olabilir. İç motivasyonunuzu kaybettiğinizi hissettiğiniz an bir mola verip başka kaynaklara yönelebilirsiniz. Bunu yaparken ruh halinizi değiştirecek, karakterleriyle veya hikayesiyle bağ kurabileceğiniz bir motivasyon filmi size iyi gelebilir.

Başkalarının Tecrübelerinden Faydalanın

Günümüz internet dünyasında bulmakta hiç de zorlanmayacağınız bir diğer kaynak ise motivasyon videoları. Bu videoların bazılarında motivasyon konuşmacısı size direkt seslenir ve önerilerde bulunurken, bazı videolar gerçek motivasyon hikayeleri ile ilham verir. Önemli olan, farklı insanların başarıları ve başarısızlıklarını gözlemleyebilmek ve bu hikayelerdeki tecrübelerden faydalanmaktır.

Siz de PODA’nın sizin için etkili bir çalışma alanı yaratmak amacıyla tasarladığı çalışma kabinlerinde motivasyonunuzu kaybetmeden çalışabilir, hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Menü