Metaverse Nedir? Metaverse Evreninde Neler Yapılır?

Fiziksel sınırları ortadan kaldıran ve sonsuz sanal deneyimlerin kapılarını aralayan metaverse kavramı, son zamanda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu popülaritede Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketin adının Meta olarak değişeceğini açıklaması önemli bir dönüm noktası oldu. Aslında metaverse Zuckerberg bu açıklamayı yapmadan önce de teknoloji gündeminde önemli bir yere sahipti. Gelin; sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, blok zinciri gibi teknolojilerle hayat bulan ve geleceğimizi şekillendirmesi beklenen metaverse’ü yakından tanıyalım.

Metaverse Evreni Nedir?

Gündeme damgasını vuran metaverse en yalın tanımıyla insanların avatarlarıyla yer alabildiği, birbirleriyle etkileşime girebildikleri, sonsuz ihtimaller sunan bir sanal dünyayı ifade eder. Yunancada “öte” anlamına gelen “meta” sözcüğü ile İngilizcede “evren” sözcüğünün karşılığı olan “universe” sözcüklerinin birleşiminden oluşan metaverse’ün anlamı “öte evren” olarak tanımlanabilir. Metaverse kavramı, ilk defa Neal Stephenson’ın insanların avatarlarıyla metaverse adı verilen üç boyutlu sanal dünyada yaşadıkları bir geleceği anlattığı 1992 tarihli siberpunk romanı Snow Crash’te yer bulmuştur. Ernest Cline’ın Steven Spielberg tarafından beyazperdeye de uyarlanan 2011 tarihli romanı Ready Player One ise insanların VR gözlüklerle Vaha adı verilen bir evrene bağlanabildikleri bir geleceği resmeder. Bu iki kitap, metaverse kavramını anlayabilmek ve anlatabilmek için en önemli referanslar arasında yer alır. Electronic Arts, Linden Lab gibi popüler oyun firmaları da metaverse evrenine öncü olabilecek oyunlarla bu konuda öncü rol üstlenmiştir. TheSims, Second Life, Fortnite, Roblox gibi popüler oyunlar, tam olarak Metaverse kavramının karşılığı olmasalar da oyuncuların sanal bir ortamda avatarları aracılığıyla etkileşime geçmesini sağlamaları açısından önemli dönüm noktalarıdır.

Metaverse VR Nedir?

Metaverse evrenine dahil olmak ve bu deneyimi gerçeğe en yakın şekilde yaşamak için çeşitli teknolojilerden yararlanmak gerekir. Bunların başında da Virtual Reality (VR) / Sanal Gerçeklik teknolojileri gelir. Bilgisayarların ve akıllı cihazların sunduğu metaverse deneyimini tam anlamıyla yaşayabilmek için sanal gerçeklik gözlükleri, kasklar, hatta özel kostümlerle ve daha birçok ekipmanla desteklemek gerekebilir.

Metaverse Projeleri Nelerdir?

​Metaverse ekosistemi birbiri ardına geliştirilen metaverse projeleri ile günden güne gelişiyor. İşte, ses getirmeyi başaran metaverse projelerinden en popüler olanları:

Axie Infinity (AXS): Etherium blok zincirinde kurulu, NFT bazlı ticaret ve savaş oyunu Axie Infinity, Vietnam merkezli oyun firması Sky Mavis tarafından geliştirildi ve 2018’de piyasaya sürüldü. Oyuncuların amacı, Axie isimli yaratıklar arasındaki mücadelelerden başarıyla çıkmak ve yeni Axie’ler kazanmak.

Avax Homes (AVAX): Avalanche blok zinciri üzerine inşa edilen Avax Homes, 10.000 NFT evinden oluşauyor. Kullanıcılar, AVAX isimli yerel token ile her biri birer NFT olan sanal gayrimenkulleri alıp satabiliyor.

Decentraland (MANA): Arjantinli Ari Meilich ile Esteban Ordano tarafından Ethereum blok zinciri üzerine geliştirilen Decentraland, en popüler metaverse projelerinden biri. Decentraland kullanıcıları MANA isimli yerel token’ı kullanarak LAND ismi verilen, metaverse NFT formundaki arsaları satın alabiliyor. Daha sonra bu arsalar üzerinde kendi yaşam alanlarını oluşturabiliyor.

The Sandbox (SAND): İlk olarak 2012’de mobil oyun olarak geliştirilen The Sandbox, artık Ethereum blok zinciri üzerine kurulu bir metaverse platformu. Tha Sandbox kullanıcıları, aynı Decentraland’de olduğu gibi SAND isimli yerel token ile arsa alım satımı yapabiliyor.

Metaverse Evreni Giriş


Metaverse giriş amaçları birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle “Metaverse nasıl girilir?” sorusunun cevabı değişkendir. İsterseniz oyun oynamak ve sosyalleşmek, isterseniz gayrimenkul satın almak için metaverse’e girebilirsiniz. Amacınız ne olursa olsun metaverse evrenine girmek için öncelikle bir kripto para cüzdanına sahip olmanız ve kripto para satın almanız gerekir. Dahil olmak istediğiniz metaverse platformununa üye olup giriş yaptıktan sonra kripto para cüzdanınızı hesabınıza bağlayabilir ve platformu aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Metaverse platformlarında sizi temsil etmesi için sanal kimliğinizi yansıtan bir avatar da oluşturabilirsiniz. Avatar oluşturma işlemini üye olduğunuz platformda yapabileceğiniz gibi bu işlem için özel olarak geliştirilen uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Metaverse Arsa Alma Fikri

Metaverse’ün kısa sürede benzersiz bir popülariteye ulaşmasının başlıca sebeplerinden biri, medyaya yansıyan milyon dolarlık arsa alım sayım haberleri oldu. Metaverse arsa almak için Axie Infinity, Decentraland ya da The Sandbox gibi metaverse platformlarını kullanmak gerekir. Metaverse arsa alım satım işlemleri, bu platformlara özel kripto para birimleri ile yapılır. Bunun için de söz konusu kripto para birimlerinden satın almak gerekir. Peki, metaverse coin nasıl alınır? Öncelikle seçtiğiniz platforma üye olarak kripto para cüzdanınızı bu hesaba bağlamalısınız. Ardından işlem yapacağınız kripto para birimini satın alarak kripto para cüzdanınıza aktarabilir, kullandığınız platformdaki arsaları listeleyerek alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Kripto para işlemlerinizi güvenli bir şekilde yapmak için en iyi coin uygulaması hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Metaverse Coin Nasıl Alınır?

Metaverse platformlarına girerek bu sanal evrene dahil olduğunuzda oyun oynayabilir, sosyalleşebilir, sevdiğiniz ünlülerin konserlerine katılabilir, gayrimenkul alıp satabilirsiniz. Tabii ki tüm bu deneyimleri yaşayabilmek için kullandığınız platforma özel kripto para birimlerine yani metaverse coin’lere sahip olmanız gerekir. Tüm kripto para birimleri gibi blok zinciri tabanlı, merkeziyetsiz finans aracı olan metaverse coin’ler, yatırım amaçlı da kullanılabilir. Metaverse coin satın almak için bir kripto para cüzdanına sahip olmak ilk adımdır. Güvenilir bir kripto para alım satım platformuna üye olarak istediğiniz metaverse coin’leri alıp satabilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazıları

Menü