Kişisel Gelişim Kitapları

Hayalinizdeki işi yapmak, yaratıcı bir fikri hayata geçirmek için bir girişimde mi bulunmak istiyorsunuz? Yoksa bu hayalinizi gerçekleştirip ilk adımı attınız mı? O halde bu yolda size ilham verecek bu kitapları da mutlaka okuyun. İşte girişimcilik ile ilgili 15 kitap!

1- Rehberiniz Hazır: Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı – Guy Kawasaki

Kendi işinizi kurmak için girişimde bulunduysanız bu kitap rehberiniz olabilir. Girişim sürecini A’dan Z’ye ele alan bu kitap, belki de geleceğin büyük markasını kurmakta sizin ilk yardımcınız olacak.

2- İlk Günlerin Zorluğuyla Başa Çıkın: İlk 90 Gün – Michael Watkins

Yıllarca Harvard Business Review Press’in çok satan listesinde yer alan İlk 90 Gün, ilk iş günlerinin en zorlayıcı yanlarıyla nasıl baş edeceğiniz konusunda size pek çok fikir verecek. Farklı senaryolar üzerinden ilk günlerde başınıza gelebilecek çeşitli zorluklar için çözüm önerileri sunan Watkins’in yönlendirmeleri size pek çok fikir verecek.

3- Temeli Sağlamlaştıralım: Startup-Modern Çağ’da Kazanan Bir Girişim Yaratmak! – Eric Ries

Eric Ries, Startup’ta dünyaca ünlü girişim hikayeleri üzerinden bir yol haritası çiziyor. Modern çağda, özellikle de online girişimlerin yaygın olduğu son yıllarda girişimlerin nasıl bir yol izlemesi konusunda pek çok öneride bulunuyor. Başarıya giden yolda neler yapmanız gerektiğine dair pek çok fikir bu kitapta!

4- Biraz da Yenilik: Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Alışkanlıkların günlük hayatımıza, özellikle de işimize nasıl etki ettiğini öğrenmeye ne dersiniz? İş dünyasının ünlü muhabiri Duhigg, hem kendimizde hem de işimizde gerçekleşmesi gereken değişimlerde zorlanmamamız için de bize destek oluyor.
Bu kitabı okuduktan sonra değişime daha açık olacağınıza eminiz.

5- Yeni Bir Bakış Açısı Edinin: Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün – Seth Godin

Mor İnek, girişim fikirleri nasıl daha farklı ve dikkat çekici şekilde sunulur sorusunun yanıtını bulabileceğimiz bir kitap. Aynı renkli ineklerin arasında mor rengiyle dikkat çeken bir inek olmanın ipuçlarını öğrenip işinizi dönüştürmek için Mor İnek’i kütüphanenize ekleyin.

6- Bir Büyüğe Danışın: Google Nasıl Yönetiliyor? – Jonathan Rosenberg & Eric Schmidt

“Google Nasıl Yönetiliyor?”, girişimcilik konusunda en çok ilham veren markalardan biri olan Google’ın şirket kültürüne ve yönetim şeklini öğrenip ilham almak için en doğru kaynaklardan biri. Özellikle online girişim sahipleri, teknoloji devinin nasıl yönetildiğine ışık tutan bu kitaptan çok etkilenecek.

7- Çevre Önemli: Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

Girişiminiz için pek çok fırsat yaratmak, daha fazla kişiye ulaşabilmek için geniş bir çevre oluşturmanız şart. Kitap, iş hayatında başarının anahtarı olan ‘network’ kavramına yakın bakış sunuyor. Siz de doğru kişilerle doğru ilişkiler kurmanın yollarını öğrenmek için Asla Yalnız Yeme kitabından fikir alabilirsiniz.

8- Girişiminizi Büyütün: Güçlü Marka Yaratmak – David A. Aaker

McDonald’s’tan Kodak’a dünyanın en büyük markalarının nasıl kurulduğu ve büyüdüğü hakkında ilham alacağınız kaynaklardan biri de David A. Aaker’ın Güçlü Marka Yaratmak kitabı. Yaratıcı girişim örnekleri ile tanışmak ve başarı hikayelerinden ilham almak için bu kitabı mutlaka okuyun.

9- Bir Üstattan Öneriler: Küçük Başlayın Büyük Düşünün – Steve Jobs

Teknoloji devi Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un girişimcilerin hayatına ışık tutacak, önemli sözlerinin bir araya getirildiği Küçük Başlayın Büyük Düşünün, tam bir başucu kitabı. Hem Steve Jobs’u anlamak hem de onun fikirlerinden ilham almak için bu kitabı mutlaka okuyun.

10- Başarının Nedenlerine İniyoruz: Çizginin Dışındakiler – Malcolm Gladwell

Başarılı insanların ortak özelliği nedir? Onları başarılı yapan şey ne olabilir? Malcolm Gladwell, Çizginin Dışındakiler’de tüm bu soruların yanıtlarını vermeye çalışıyor. Kendi potansiyelinizden en yüksek seviyede faydalanmak için tüm dünyadan başarıyla tanınan isimlerin hayat hikayelerinden ilham alabilirsiniz.

 

 

 

 

Diğer Blog Yazıları

Menü