Çalışma Masanızda Mutlaka Olması Gereken Yardımcılar

Aktif çalışma hayatında olan pek çok kişi, günün büyük bir bölümünü çalışma masasında geçiriyor. Bu durum da masa düzeninin önemini artırıyor. Bu alanda yer alan kişisel objelerin düzenli ve temiz olması, işlerin verimli yürümesi ile yakından ilgili. İş sırasında odaklanmayı en üst seviyede tutmak için masanızı ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde düzenlemelisiniz. Peki, çalışma masası düzeni nasıl olmalı ve masanızın üzerinde olması gereken eşyalar neler? Sizin için çalışma masası düzenini en iyi şekilde sağlamanın ipuçlarını derledik.

Çalışma Masası Düzeni için Neler Yapılmalı?

Çalışma masanızda düzeni sağlayarak hem zaman kazanabilir hem de verimliliği artırabilirsiniz. Zihinsel dağınıklığın önüne de geçen ideal çalışma masası düzeni için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Masanızı her daim düzenli tutun

Kalabalık ve karışık bir masa düzeni iş esnasında odaklanma sorunu yaşamanıza ve dikkatinizin dağılmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu durum zaman kaybına da yol açar. Masa üzerinde kalabalık yapan veya işe yaramayan eşyaları rutin aralıklarla kontrol edip ortadan kaldırın. Bu şekilde masanız her zaman daha temiz, sade ve düzenli görünecek. Buna ek olarak her bir eşya için belirli bir alan belirlemeniz de düzenleme yaparken işinizi kolaylaştıracak tüyolar arasında.

Masanızı zevkinize göre organize edin

İşinizi yaparken motivasyonunuzu artırmak ve işe daha iyi konsantre olmak için masanızı zevkinize göre kişisel hale getirebilirsiniz. Masa üzerine size ilham veren motive edici sözler veya resimler koyabilir, sevdiğiniz objeleri her daim masanızda bulundurabilirsiniz. Mantar pano satın alarak dilediğiniz notları bunun üzerine asabilir ve molalarınız sırasında notlarınızda göz gezdirebilirsiniz.

Düzenleme yapmak için raflardan yararlanın

Çalışma masanızı daha işlevsel hale getirmek için raflardan yararlanmanız mümkün. Masanıza yakın bir alana dosya veya kitaplarınızı koyabileceğiniz raflar yaptırarak ortamı daha düzenli kılabilir ve gerekli eşyalarınıza daha kolay ulaşabilirsiniz.

Işıklandırmaya özen gösterin

Çalışma alanını aydınlık hale getirmek odaklanmanın en önemli kriterleri arasında. Eğer masanız pencereye yakınsa güneş ışığından yararlanmanız daha kolay. Yeterince ışık almayan alanlarda ise portatif masa lambalarından yardım alarak işlerinizi daha kolay şekilde halledebilirsiniz.

Masanızı motive edici hale getirin

Çalışma masanızın yanında veya arkasında yer alan duvarı boyayarak ortamda motive edici bir atmosfer yaratabilirsiniz. Canlı renkleri seçerek enerjik bir hava oluşturabileceğiniz gibi pastel tonları tercih ederek daha dingin ve huzurlu bir çalışma alanı elde edebilirsiniz. Seçtiğiniz rengin masanızla uyumlu olması dikkatinizin dağılmasını önler. Ayrıca çalışma alanının aydınlığını baz alarak renk seçimi yapmak mümkün. Aydınlık bir alan için canlı ve yoğun renkleri kullanabilir, daha loş ortamlar için ise açık renkleri seçebilirsiniz.

Çalışma Masasında Olması Gereken Eşyalar Nelerdir?

Bilgisayarınız dışında çalışma masanızda, her an el altında bulundurmanız gereken eşyalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ajanda ve kalem: Dijital dönüşüme rağmen her sene çıkan ajandalardan bir tane edinerek acil işlerinizi ajandanız üzerine not alabilir ve gününüzü daha iyi bir şekilde planlayabilirsiniz. Ajandanızın yanına sevdiğiniz renkte bir kalem ekleyerek uyumlu bir ikili oluşturabilirsiniz.
  • Kalemlik: Kırtasiye tutkunlarının olmazsa olmazı olan kalemler, iş sırasında not almak için en büyük yardımcılardan. Rengarenk kalemleri, kalemliklerinize dizerek düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca birden fazla kalemlik kullanarak dilediğiniz kalem çeşidine daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Kulaklık: Çalışma masasının vazgeçilmez teknolojik aletlerinden biri, iyi bir kulaklıktır. Tercihinize göre kulak içi ya da kulak üstü bir kulaklık seçerek işinizle ilgili görüşme ve toplantılarınızı gerçekleştirebilir, video izleyebilir ya da molalarınız sırasında müzik dinleyebilirsiniz.
  • Şarj aleti: Gün içerisinde sık sık kullandığınız cep telefonunuzun şarjının bir anda bitmesi işlerinizi sekteye uğratabilir. Bu sebeple şarj aletini her zaman masanızın üzerinde bulundurun. Böylece zaman kaybı yaşamaktan kurtulur ve görüşmelerinizin kesilmesinin önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca şarjınızın hiçbir zaman tam olarak bitmesine izin vermemelisiniz. Bu durum bataryanızın ömrünün kısalmasına neden olabilir. Bunun yerine şarj seviyesi %10’un altına indiğinde telefonunuzu hemen şarja takmaya özen gösterin.
  • Powerbank: Herhangi bir nedenle şarj aletinize ulaşamadığınız zamanlarda iyi bir powerbank oldukça işinize yarar. Şarjı dolu şekilde sizi bekleyen bir powerbank sayesinde cep telefonunuzu ve diğer dijital aletlerinizi şarj ederek günlük hayatın temposuna ayak uydurabilirsiniz.
  • Takvim: Her şeyin dijitale evrildiği günümüzde hala eski alışkanlıkları sürdürmeyi seviyorsanız masanızda bir takvim bulundurabilirsiniz. Böylece önemli detayları takvim üzerine kolayca not alabilir ve işlerinizi daha rahat takip edebilirsiniz.
  • Dosya düzenleyiciler: İşinizle ilgili önemli dosya ve evrakları planlı bir şekilde saklamak için dosya düzenleyicilerden yardım alabilirsiniz. Masanızdaki dağınıklığı önlemek için de dosya düzenleyiciler son derece ideal.
  • Su: Uzmanlar, gün içerisinde en az 8 bardak su içmek gerektiğinin altını çiziyor. Ancak bu durum günlük işlerle meşgul olanlar için bazen zor olabiliyor. Çalışma masanızın üzerinde bir sürahi ve bardak ya da bir suluk bulundurarak düzenli olarak su içebilir, gün içinde su tüketim seviyenizi ideal oranda tutabilirsiniz.
  • Motive edici objeler: Uzun saatler boyunca çalışırken odağınız her zaman aynı seviyede kalmaz. Bunun için masanızın üzerine sizi motive eden ve rahatlatan resimler, objeler ya da çiçekler koyabilir, çalışma aralarında kendinizi daha keyifli hissedebilirsiniz.

Yukarıdaki önerileri dikkate alarak ideal bir çalışma masası düzeni oluşturabilir ve çalışma hayatınıza keyif katabilirsiniz. Siz de bir freelance çalışansanız PODA kabinleri ile hemen tanışın! Yeni nesil çalışma hayatına öncülük eden PODA’nın UV ile sterilize edilmiş kabinlerinde hemen yerinizi ayırtarak keyifli bir ofis gününün tadını çıkarın!

Diğer Blog Yazıları

Menü