Ücretsiz Online Kurs Alabileceğin 10 Websitesi

Son teknolojik gelişmeler ile birlikte artık eğitim sistemi de bilgisayarlara ve mobil cihazlara taşınıyor. Esnek eğitim saatleri, kolay erişim imkanı ve ücretsiz ders içerikleri gibi pek çok avantaj, online kursların öğrenciler tarafından tercih edilme nedenlerini oluşturuyor. Siz de evinizin konforunda yüksek bütçelere gerek duymadan dilediğiniz alanda eğitim alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. İşte, ilginizi çekebilecek online kurs siteleri

Ücretsiz Online Kurslar Nelerdir?

Online kurslar ücretsiz oluşuyla birçok kişinin ilgisini çekiyor. Bu kurslarda eğitim süresi boyunca videolar izleyerek istediğiniz konuda kendinizi geliştirebiliyor ve farklı bilgiler öğrenebiliyorsunuz. Bazı platformlarda kurs bitiminde sertifika düzenleniyor ve bunun için ücret talep edilebiliyor. Ama bunlar yurt dışındaki eğitim ücretlerine kıyasla hayli düşük rakamlar. Online kurs sertifika belgesi ilgili eğitim kurumu tarafından onaylı bir şekilde size gönderiliyor. Ücretsiz online kurs sitelerinde ekonomi, sanat, bilim, finans, yazılım, yabancı dil ve işletme gibi farklı dallarda eğitim almak mümkün.

İnternetten Ücretsiz Online Kurs Almanın Faydaları

Online eğitimin öğrenciler için sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Online kurslarda öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği tüm ders içerikleri tek bir platformda bulunuyor ve öğrenciler istedikleri zaman bunlara kolayca erişim sağlayabiliyor.
  • Eş zamanlı ve ayrı zamanlı olarak düzenlenen kurslar sayesinde öğrenciler hem tek başlarına hem de birlikte çalışabilme avantajına sahip olabiliyor. İnteraktif derslerde öğrenciler, sorularına yanıt alarak eksiklerini kolayca tamamlayabiliyor. Ayrı zamanlı eğitimler ise öğrencilere tek başına çalışma olanağı tanıyor.
  • Her düzeyden kişinin eğitim almasına imkan veren kurslar sayesinde yaş, dil, din, cinsiyet ve ırk gibi kavramlar ortadan kalkıyor.
  • Zamandan ve mekandan bağımsız düzenlenen eğitimlerde öğrenciler, derse geç kalma ve dersi kaçırma gibi problemler yaşamıyor, içeriklere daha kolay şekilde odaklanabiliyor.
  • Geleneksel eğitim modelinin sunduğu ulaşım ve beslenme masrafları ortadan kalkıyor.
  • Öğrenciler, kendilerini eksik görmedikleri konuları tekrar dinlemek yerine yetersiz hissettikleri konulara yönelerek daha verimli bir çalışma sağlayabiliyor.


Ücretsiz Online Eğitim Alabileceğiniz Siteler

1. edX

Kar amacı gütmeyen bir platform olan edX, dünyanın en ünlü üniversiteleriyle anlaşmalı olarak eğitim programları düzenliyor. Kendini açık kaynaklı olarak nitelendiren eğitim platformu, dünyanın her yerinden milyonlarca takipçiye sahip. edX’te tarihten sağlık bilimlerine, teknolojiden işletmeye kadar birçok kaynak sizi bekliyor.

2.Khan Academy

Dünya standartlarında eğitim kalitesi sunma amacıyla kurulan Khan Academy, gönüllülük esasına göre hizmet veriyor. 2006 yılında faaliyete geçen platform üzerinden fen bilimleri, yazılım, ekonomi, işletme ve finans gib farklı dallarda ücretsiz eğitimler almak mümkün.

3.Udemy

2010 yılında bir Türk girişimci tarafından kurulan Udemy, dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen eğitimlere ulaşabileceğiniz çevrimiçi bir platform. Yazılımdan bilgi teknolojilerine, fotoğrafçılıktan kişisel gelişime kadar pek çok değişik ders seçeceğine sahip olan sitede dilerseniz derslerin sonunda sertifika da alabilirsiniz.

4.Coursera

2012 yılında kurulan Coursera, dünyanın önde gelen üniversiteleri ile iş birliği yapıyor. Ücretsiz olarak erişilebilen ve sürekli güncellenen ders içerikleri arasında tıp, işletme, mühendislik bilimleri, matematik, sosyal bilimler ve yabancı dil gibi farklı dallar bulunuyor.

5.Codecademy

Kodlama üzerine geliştirilen Codecademy, ücretsiz şekilde kodlama öğrenebileceğiniz platformlardan biri. Beş aşamalı bir eğitim sisteminden oluşan platformda kodlama alanında kayda değer bilgiler edinmek mümkün.

6.Harvard Online

Harvard Üniversitesi’nin sunduğu eğitimlere ulaşabileceğiniz platformda bazı dersler ücretsiz, bazıları ise ücretli olarak sunuluyor. Oyun geliştirme ve veri bilimi gibi farklı derslerin yer aldığı platformda 50’nin üzerinde derse ücretsiz şekilde ulaşabilirsiniz.

7.Future Learn

Tüm dünyadaki üniversitelerle iş birliği yapan Future Learn, ders içeriklerini ücretsiz şekilde sunuyor. Ders sonunda alacağınız sertifikalar için ise belirli ücretler talep ediliyor. Platformda akademik bilgilerin yanı sıra kendi becerilerinizi geliştirebileceğiniz içerikler bulabilirsiniz.

8.Class Central

Eğitim arama motoru olarak faaliyet gösteren Class Central, kullanıcılara aradıkları eğitimi kolayca bulabilme fırsatı sunuyor. edX ve Coursera gibi platformlardaki eğitimleri kolayca sıralamanıza imkan veren arama motoru, farklı ülkelerdeki üniversiteler ile birlikte çalışıyor.

9.MIT OpenCourseWare

Dünyaca ünlü MIT Üniversitesi’nin arşivindeki eğitimlere ulaşabileceğiniz platform, belirli konularda bilgi birikiminizi artırmanız için yararlı kaynaklar sunuyor.

10.Stanford Online

Stanford Üniversitesi’nin tüm online eğitimlerini bulabileceğiniz sitede, açık öğretim derslerinden ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz. Baz derslerin sonunda sunulan sertifika ya da lisanslar ise ücretli olabiliyor.

Siz de kendinizi farklı alanlarda geliştirmek için ücretsiz kurs sitelerinden yararlanabilirsiniz. PODA çalışma kabinlerinde sunulan hızlı internet erişimi sayesinde dersleri kesintisiz olarak takip edebilir ve becerilerinizi geliştirme şansı yakalayabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Menü