Kripto Para Hakkında Her Şey

Son yıllarda internetten para kazanma yolları arasında en revaçta olanı kripto paralar. Şu an için sadece yatırım ve tasarruf statüsünde kullanılan kripto paraların bu kadar sevilmesinin altında yatan neden ise organik yapıda olması. Herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilmeyen sanal varlıklar bu yönüyle çok daha güvenli bulunuyor. Peki, kripto para nedir, nasıl kullanılır? İşte, kripto para hakkında her şey

Kripto Para Nedir, Nasıl Kazanılır?

Kripto para, kriptoloji bilimini kullanarak matematik temeli ile şifrelenmiş bir tür dijital para birimidir. Bu sanal varlığın üretiminde kullanıcı hesaplarını ve bilgilerini koda dönüştürmek için kriptolojiden yararlanılır. Kripto para cüzdanı ve şifreler oluşturularak sanal kodlarla işlemler gerçekleşir ve bu şekilde güvenlik sağlanır. Bireyler tarafından üretilen kripto paraların değer kazancı ya da kaybı yaşaması arz talep dengesine göre değişir ve bireylerin tekelindedir.

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından üretilen Bitcoin, ilk kripto para olarak kabul edilir. Bu tarihten sonra Bitcoin dışında birçok farklı sanal para üretilmiştir ve bunlar “alt coin” olarak adlandırılır. Dijital cüzdanlar içinde saklanan sanal para birimi, esas olarak akılda tutulamayan zor şifreler bütünüdür. Madencilik şeklinde yapılan kripto para üreticiliğinde gerekli teknolojiye ve altyapıya sahip olan herkes bu dijital varlığı üretebilir. Bu süreçte çeşitli matematik problemleri yazılımlar aracılığıyla çözülmeye çalışılır ve üretim gerçekleştirilir.

Gerçek para birimleri ile alım-satım platformları üzerinden alınan kripto paralara, kripto para borsasındaki yükseliş ve düşüşler neticesinde değer biçilir. Kripto borsasında yapılan tüm işlemler bu sanal paraların değerini belirler. Ayrıca kripto para kazanmak için yeni açılan kripto borsalarına üye olmak ve üyelik sonrasında hediye kripto para kazanmak ya da bu borsalara referansla üye kazandırarak hediye kripto para elde etmek gibi yöntemler de bulunur.

Kaç Tane Kripto Para Var?

CoinMarketCap verilerine göre, dünyada 12 binin üzerinde kripto para çeşidi olup bu varlıkların kendine özgü isim ve sembolleri var. Bu dijital paralar her gün milyonlarca kişinin işlem yaptığı bir küresel borsayı oluşturuyor. Sanal paralar arasında Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, XRP gibi isimler başı çeker. Türkiye’deki kripto para piyasasında şu an yaklaşık 40 tane yerli borsa var. Paribu ve BTC en bilinen borsalar arasında yer alırken günlük işlem hacimleri ise milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Kripto Para Hangi Siteden Alınır?

Global ölçekte ve Türkiye’de en çok tercih edilen bitcoin siteleri arasında Binance, Bitpanda, Coinbase Pro, Bitlo, Bitfinex, KuCoin, CEX.IO, Bitstamp, Kraken, Paribu ve BtcTurk borsaları öne çıkıyor. Bu sitelerdeki hızlı al-sat işlemleri, geniş coin yelpazesi, güvenilir kullanım ve kolay arayüz gibi özellikler kullanıcıların tercih nedenleri arasında gösteriliyor. Bir kripto para sitesi seçerken yüksek hacim, hız, coin sayısı ve güvenilirlik gibi kriterler değerlendirilmeli ve işlemler buna göre gerçekleştirilmelidir.

Hangi Kripto Para Kazandırır?

Kripto paralar son dönemlerde bazı ani fiyat dalgalanmaları ile adından söz ettirse de son verilere göre bu alanda yatırım yapmak isteyenler her geçen gün artış gösteriyor. Her yatırımda olduğu gibi kripto paraların da kendine göre avantajlı ve dezavantajlı durumları var. Kripto paraların hepsi birbiri ile eşit özelliklerde değildir. Seçeceğiniz kripto parayı değerinden daha çok yatırımcı profiline göre belirleyebilirsiniz. İlk olarak kripto para yatırımının sizin çin doğru olup olmadığını düşünmelisiniz. Çünkü bu sanal varlıklar aşırı oynaklığa ve spekülatif hareketlere eğilimlidir. Bundan dolayı yatırım yapmadan önce yüksek riske karşı toleranslı olup olmadığınıza karar vermeniz doğru olur. Hiçbir kripto para birimi için “güvenli” kelimesi doğru bir ifade olmasa da Bitcoin, Ethereum, ve Dogecoin diğer coin’lere kıyasla daha fazla rekabet avantajına sahiptir.

Kripto Paralar Riskli mi?

2008 yılındaki ekonomik kriz sonrasında hayatımıza girmeye başlayan kripto paralar, kriptoloji kullanılarak şifrelendiği için güvenlik açısından riskli değildir. Kripto para cüzdanlarının kopyalanması, taklit edilmesi veya başka işlemlere maruz kalması gibi durumlar söz konusu olamaz. Gelişen internet teknolojisi ile birlikte artık pek çok işlemin dijitale kaydığı bir gerçek. Pandemi sürecinde yaşanan dijital alışkanlıklar da buna eklenince kripto paralar bir yatırım aracı olarak kendini ispatlamayı başardı. 2017 yılında çıkış yakalayan Bitcoin işlemlerine ilk başta herkes şüpheli bakarken bugün pek çok büyük yatırımcı Bitcoin ve pazar payı gelişmiş diğer coin’lerle yüksek hacimli işlemler gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz yıl yüksek enflasyon rakamlarıyla kendini gösteren ekonomik krizle birlikte halihazırda para birimleri enflasyona karşı direncini giderek kaybediyor ve bu durum yatırımların da değer kaybetmesine yol açıyor. Buna karşılık bir yatırım alternatifi olarak görülen coin’ler ise yatırımcılar tarafından artık altın ve dolarla kıyaslanıyor. Her dijital platformda olduğu gibi kripto para piyasasında da işlem yapılan platformların siber saldırıya uğraması gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Burada ise sisteme dahil olan kişilere büyük iş düşüyor. Yatırımcıların, işlem yaptığı platformun güvenilirliği konusunda emin olması ve finansal otoritelerce denetlenen siteleri tercih etmesi önemli. Ayrıca coin transferi yapılırken yanlış adres girilmemesi de dikkat edilmesi gereken konular başlıca arasında.

Bir yatırım aracı olarak coin’lerin güvenilir olduğu söylenemez. Bu noktada yüksek kazanç elde etmek için kripto para piyasasına atılmak isteyenlerin, hangi oranda risk almak istediğini önceden belirlemesi ve en güvenilir olarak tanımlanan kripto paralarda bile ani değişiklikler olabileceğini göz önünde bulundurması gerekiyor.

Diğer Blog Yazıları

Menü