İlham Veren 10 TEDx Konuşması

İlk kez 1984 yılında düzenlenen TED konuşmaları, çeşitli konulardaki konuşmaları kapsayan bir konferans serisi olarak tanımlanıyor. İngilizcedeki; technology, entertainment ve design kelimelerinin kısaltmasından oluşan kavramdaki x harfi ise bağımsız organize edilen etkinlikler anlamına geliyor. Konferanslar iki yılda bir Kaliforniya’da yapılmaya devam ediyor. İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte 2000’li yıllarda popülaritesini katlayan bu konferanslar, tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bu yazımıza TEDx konuşmaları hakkında bazı detayları ele aldık. Keyifli okumalar!

TED Konuşmacısı Ne Demek?

Kar amacı gütmeyen Sapling Vakfı’nın “Yaymaya Değer Fikirler” geliştirmek amacıyla düzenlediği TEDx konferansları, önceleri teknoloji ve dizayn gibi konu başlıklarını ele alırken bugün bilim ve kültür alanında da çeşitli konuları irdeliyor. Her TEDx konuşmacısına 18 dakikalık süre veriliyor ve konuşmacıların bu süre içerisinde ilgili konuyu en çekici ve yenilikçi şekilde izleyiciye aktarması bekleniyor. Her biri kendi alanlarında ileri derecede bilgi sahibi olan konuşmacılar, ilham kaynağı olan konuşmalarını dünyanın dört bir yanındaki insanlarla paylaşıyor. Bugüne kada TEDx konferanslarında konuşmacı olanlar arasında Malcolm Gladwell, Bill Clinton, Al Gore, Bill Gates, Larry Page, Sergey Brin ve Elif Şafak gibi isimler var.

TED Konuşmacıları Nasıl Seçilir?

Kendi alanlarında derin bilgi sahibi olan konuşmacılar, TEDx’in çekirdek ekibi tarafından 3 ay süren yoğun bir çalışma sonunda belirleniyor. Seçilen konuşmacıların, TED’in o yılki temasına ve “paylaşmaya değer fikirler” mottosuna uyumlu olması son derece önemli.

TED Konuşmalarına Nasıl Katılırım?

Siz de kendinizi TEDx konferanslarında konuşmacı olarak sunmak istiyorsanız TEDxReset internet sitesinden başvurunuzu yapabilir, kendinizi anlatan kısa bir yazı yazarak hangi konu hakkında konuşmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca planladığınız konuşmayı neden TEDx platformunda gerçekleştirmek istediğinizi de açıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

TEDx Konuşmalarını Nereden İzleyebilirim?

TED konuşmalarını, TED mobil uygulamasını akıllı telefonunuza veya tabletinize indirerek izleyebilir, 3 binin üzerindeki konuşmayı ücretsiz olarak HD kalitesinde ve 100’ün üzerinde sunulan farklı dil seçeneği ile takip edebilirsiniz.

İlham Veren 10 TEDx Konuşması

1.Bill Gates-Bi’ Sonraki Salgın mı? Hazır Değiliz!

Dünyaca ünlü teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in yaptığı bu konuşma, 2014 yılında yaşanan Ebola salgını ile nasıl başa çıkıldığını ve bir daha böyle senaryolar yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini ele alıyor.

2.Andrew McAfee-Gelecekteki Meslekler Neye Benzeyecek?

MIT Digital’in kurucu ortağı olan McAfee, dijital teknolojilerin dünyayı nasıl değiştirdiğini ele alıyor. Zamanla birlikte gelişen teknolojiler ışığında mesleklerin de evrildiğini belirten ünlü isim, gelecekteki mesleklerin neler olacağı konusunu irdeliyor.

3.Guy Kawasaki-Yenilik Sanatı

Alltop.com ve Garage Technology Ventures’in kurucusu olan Guy Kawasaki, yenilik ve gelişim sanatının inceliklerini anlattığı konuşmasında 10 madde ile konuyu özetliyor.

4.Casey Brown-Değerinizi Bilin ve İsteyin

Bir ücretlendirme uzmanı olan Casey Brown, yıllarca kendisiyle aynı hizmeti veren erkeklere kıyasla daha düşük ücretlere çalıştıktan sonra bu korkusunu yenerek “eşit işe eşit ücret” mottosunu benimsiyor. Konuşmasında da bunu içselleştirmesinin hikayesini anlatıyor.

5.Michael Kimmel-Cinsiyet Eşitliği Neden Herkes İçin Daha İyidir?

Cinsiyet sosyolojisi dersleri veren ünlü isim Michael Kimmel, cinsiyet eşitliği olan şirketlerde daha verimli çalışma rakamları ve daha yüksek müşteri tutma oranları olduğunu anlatarak cinsiyet eşitliğinin faydalarına değiniyor.

6.Prof.Dr. Acar Baltaş-Hayalini Yorganına Göre Uzat

Ünlü psikolog Acar Baltaş, konuşmasında başarılı bir hayat için kişinin kendi gerçeklerini fark etmesinin ve bunların peşinden gitmesinin önemini vurguluyor.

7.Sherly Sandberg-Neden Çok Az Sayıda Kadın Lider Var?

Facebook’un COO’su Sherly Sandberg, iş dünyasında kadınların verdiği eşitlik mücadelesini etkileyici bir konuşma eşliğinde anlatıyor.

8.Greta Thunberg-İklim Değişikliğine Yönelik Harekete Geçiren Uzlaşmacı Çözüm

İsveçli iklim koruma aktivisti olan Greta Thunberg, küresel ısınmaya karşı yaptığı eylemleri ve protestoları nasıl düzenlendiğini ve bu konuda neyi amaçladığını konuşmasında detaylarıyla anlatıyor.

9.Alain de Botton-Daha Nazik ve Daha Kibar Bir Başarı Felsefesi

İngiliz yazar ve filozof Alain Botton, başarı ve başarısızlık kavramlarını inceleyerek bu iki yargı altında yatan varsayımlara değiniyor.

10.Simon Sinek-Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler?

Columbia Üniversitesi öğretmenlerinden olan Sinek, ilham veren liderlerin düşünce, davranış ve iletişim tekniklerini inceleyerek bunları farklı yöntemler eşliğinde izleyiciye aktarıyor.

Diğer Blog Yazıları

Menü