Girişimcilerin İzlemesi Gereken 15 Film

Başarılı hayat hikayeleriyle adlarından söz ettiren ve cesaretleriyle herkese ilham veren girişimciler, kolay pes etmeyen ve risk alan kişilik özellikleriyle bilinir. Herkes, kariyer hayatının bir döneminde kendini çıkmazda hissedebilir veya motivasyonunu kaybedebilir. Böyle anlarda girişimci ruha sahip isimlerin hayatlarının arka planını görmek ve başarı merdivenlerini nasıl tırmandıklarına dair ipuçlarını öğrenmek büyük hayalleri olan insanlar için en büyük ilham kaynağıdır. İşte, biz de bu yazımızda girişimcilere veya girişimcilik konusunda kendini geliştirmek isteyenlere yol gösterebileceğini düşündüğümüz girişim filmleri örneklerini listeledik. Şimdiden iyi seyirler…

The Wolf of Wall Street (2013) Tür: Dram/ Komedi IMDb: 8.2

Yönetmenlik koltuğunda Martin Scorsese’nin oturduğu The Wolf of Wall Street, Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanmış bir film. Hırslı ve kısa sürede zengin olmuş bir borsacının hayatından kesitler sunan filmin başrolünde Leonardo DiCaprio yer alıyor. Ünlü oyuncu, bu filmdeki performansıyla 2014 Altın Küre’de müzikal ve komedi kategorisinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.

Pursuit of Happiness (2007) Tür: Dram IMDb: 8

Gabriele Muccino’nun yönettiği Pursuit of Happiness, Chris Gardner’ın biyografisini konu alıyor. İşinde sorunlar yaşadığı dönemde eşi tarafından terk edilen ve oğullarıyla kalan bir babanın yaşam mücadelesini anlatan filmin başrolünde ise ünlü oyuncu Will Smith var.

Becoming Warren Buffet (2017) Tür: Biyografi/ Belgesel IMDb: 7.5

Girişim fikirleri ile ünlü isimlerden biri olan saygın girişimci Warren Buffet’ın hayatından örnekler sunan Becoming Warren Buffet, başarılı finansçının bugüne kadar hiçbir yerde dile getirmediği sırlarına mercek tutuyor. Belgeselde Buffet’ın nasıl başarılı olduğu çeşitli girişim hikayeleri ile izleyiciye aktarılıyor.

The Social Network (2010) Tür: Dram/Biyografi IMDb: 7.8

Online girişim konusunda en iyi filmlerden biri olan The Social Network, dünyaca ünlü sosyal medya platformu Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatını konu alıyor. Zuckerberg’in üniversite kampüsünde başlayan girişimcilik hikayesini anlatan film, Facebook’un kuruluş dönemine ışık tutuyor.

Money Ball (2011) Tür: Biyografik Dram/ Spor IMDb: 7.6

Oakland A isimli beyzbol takımını kısıtlı bir bütçe ile yoktan var eden ve zengin kulüplere meydan okur hale getiren Billy Beane’nin azmini konu alan Money Ball filminin başrolünde Brad Pitt var. Gerçek bir hikayeye dayanan film, beyzbol sporunun temel kurallarını yeni baştan yazıyor.

The Founder (2016) Tür: Biyografi/Dram IMDb: 7.2

Girişim örnekleri alanında öne çıkan bir film olan The Founder, dünyaca ünlü fast food zinciri McDonalds’ın kuruluşunu konu alıyor. Filmde McDonald kardeşler ve milkshake karıştırıcısı Ray Kroc, hırs, azim ve sabırla çalışarak dünyayı yepyeni bir yemek kültürü ile tanıştırıyor.

Startup.com (2001) Tür: Belgesel IMDb: 7

İki istekli girişimcinin kurduğu GoVWorks.com adlı internet sitesinin ekseninde yaşanan olayları anlatan film, iş hayatında ortaklar ve yatırımcılar arasındaki ilişkileri irdelerken girişimcilere ise adeta hayat dersi veriyor.

Steve Jobs (2015) Tür: Biyografi/Dram IMDb: 7.2

Dünyanın önde gelen teknoloji markası Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın başarılı hayatını anlatan filmin başrolünü Michael Fassbender üstleniyor. Macintosh’un ortaya çıkışını ve Jobs’un kişisel hayatını ve hırslı kişiliğini gözler önüne seren yapıt, girişimciler için izlenmesi gereken filmler listesinde ilk sıralarda.

The Aviator( 2014) Tür: Biyografi, Dram IMDb: 7.5

Ünlü film yapımcısı ve pilot Howard Hughes’in hayatını konu alan The Aviator, babasından kalan servetle film çeken bir girişimcinin hayatından kesitler sunuyor. Filmin başrolünde ünlü aktör Leonardo DiCaprio yer alıyor.

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley (2019) Tür: Belgesel IMDb: 7.1

Elizabeth Holmes’un 19 yaşında kurduğu Thenaros adlı girişimiyle sağlık sektörünü dolandırmasını ve milyoner olmasını konu alan belgesel, sağlık dünyasının yüz kızartıcı gerçeklerini gözler önüne seriyor. Kandırmaca testlerle işi için yatırımcı toplayan, daha sonra testlerin sahte olduğunun fark edilmesiyle başı belaya giren Holmes’un yaşadıklarından önemli dersler çıkıyor.

Pirates of Silicon Valley (1999) Tür: Yarı Belgesel/Dram IMDb: 7.2

Ütopik fikirleri sayesinde iki dev teknoloji markasının sahibi olan bilgisayar dehaları Steve Jobs ve Bill Gates’in hikayesini konu alan film, her girişimcinin izlemesi gereken yapımlar arasında bulunuyor. Martyn Burke’nin yönetmenliğini yaptığı film, ikilinin arasında ilk zamanlardan beri süregelen rekabeti de gözler önüne seriyor.

Wall Street (1987) Tür: Dram/Suç IMDb: 7.3

Hırslı bir borsacı olan Bud Fox ile Wall Street efsanesi Gordon Gekko’nun hikayesini anlatan film, izleyiciyi yasa dışı olan ama kazançlı görünen bir dünya ile buluşturuyor. Oliver Stone’un yönetmenliğini üstlendiği Wall Street filminde, kısa sürede zengin olmanın ağır bir bedeli olduğu da gözler önüne seriliyor.

Glengarry Glen Ross (1992) Tür: Dram/Suç IMDb: 7.7

Chicago’daki bir emlak ofisinde yaşanan finansal zorlukları anlatan filmde ofisin başındaki Blake, bir grup ofis çalışanı arasında yarışma düzenliyor. Sadece birincilik ve ikincilik ödülü alanların işine devam edeceği ilan edilirken çalışanları zorlu bir süreç bekliyor. Filmin oyuncu kadrosunda Al Pacino, Alec Baldwin ve Ed Harris gibi isimler dikkat çekiyor.

Thank You for Smoking (2005) Tür: Komedi/Dram IMDb: 7.6

Dünyanın tanınmış sigara markalarından birinde çalışan Nick Naylor, hem üreticilerin hem de sigara içenlerin haklarını koruyan bir sözcüdür. Sigaranın zararlarının bilindiği bir dünyada mücadele eden Naylor, kendini amansız bir savaşın ortasında bulur. Jason Reitman’ın yönettiği film, akılcı senaryosu ile dikkat çekiyor.

The Corporation (2003) Tür: Belgesel IMDb: 8

Modern dönem işletmelerinin toplum ve dünya karşısındaki duruşlarını anlatan belgesel, Kanada yapımı. Hukuk profesörü Joel Bakan tarafından hazırlanan yapımda, geçmişten günümüze büyük şirketlerin ortaya çıkış hikayeleri irdeleniyor.

Diğer Blog Yazıları

Menü