Freelance Çalışma Hakkında Merak Edilenler

Teknolojinin gelişimi ile birlikte çalışma hayatı da evrim geçiriyor. Son zamanlarda pek çok kişi için cazip bir çalışma şekli olarak görülen freelance yani uzaktan çalışma, “esnek zaman ve mekan” gibi kavramları ile öne çıkıyor. Çalışanların kendi iş sistemini kurduğu bu çalışma biçiminde kişiler, ofis ortamından bağımsız oldukları için kendilerini daha az baskı ve stres altında hissederek daha verimli işler ortaya koyabiliyor. Peki, freelance iş nedir, freelance para kazanma yöntemleri nelerdir? İşte, günümüzün popüler çalışma biçimi olan freelance kavramına dair bilmeniz gerekenler…

Freelance Nedir?

En basit ifadeyle serbest çalışma olarak bilinen freelance; herhangi bir kuruma, mesai saatine ve mekana bağlı olmadan çalışmak demek. Son dönemlerin en rahat çalışma türlerinden biri olarak adlandırılan uzaktan çalışma, pandeminin etkisiyle daha fazla tercih edilen iş seçeneklerinden biri haline geldi. Teknolojinin gelişmesi, internetin hızlanması gibi artılar da freelance iş tanımını daha görünür ve cazip kılan etkenlerden. Kısaca günümüzün çalışma ihtiyaçlarına hitap eden ve son derece uygun olan freelance işler, artık pek çok kişinin radarında.

Serbest işlerin kapsamı ve sınırı ise oldukça geniş. Yetenekleriniz ve uzmanlık alanınız dahilinde hemen hemen pek çok sektörde farklı işler bulabilir ve dünyanın her yerinde freelance iş sistemine dahil olarak kolayca para kazanabilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nedir?

Freelance çalışmak kişiye pek çok konuda avantaj sağlıyor. Gelin bu avantajlara birlikte göz atalım.

Zamana ve mekana bağlı kalmadan çalışabilme

Freelance çalışmak isteyenler birçok avantaja aynı anda sahip olabiliyor. Uzaktan çalışmanın en büyük artıları arasında zamandan ve mekandan bağımsız olmak geliyor. Sizin için belirlenmiş mesai saatleri olmadan ve ofise gitmeden çalışabileceğiniz bu sistem, işlerinizi daha rahat ve stressiz şekilde sürdürmenize katkı sağlıyor. Freelancer’ların belki de en keyif aldıkları konu, istedikleri yerden çalışabilme imkanıdır. Büyük şehirlerde yaşanan trafik keşmekeşinden uzak bir şekilde ister evden ister bir kafeden çalışarak işlerinizi yürütebilirsiniz.

Sevdiğiniz işi yaparak gelişme fırsatı

Ofis ortamında sizi bekleyenler arasında yük olarak gördüğünüz ve sevmediğiniz işler olabilir. Uzaktan çalışma sisteminde ise kendi belirlediğiniz ve sevdiğiniz iş kollarını tercih ederek o işe odaklanabilir, kendinizi daha fazla geliştirme şansı bulabilirsiniz.

Farklı kaynaklardan gelir elde edebilme

Uzaktan çalışma sisteminde kendinizi geliştirdiğiniz ve ispat ettiğiniz takdirde farklı bağlantılar kurabilir ve birden çok alanda iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu da size daha çok gelir elde etme olanağı sunar.

Kendinizin patronu olmak

Freelance çalışma modelinde, kendi iş yükünüzü ve iş yapış şeklinizi ayarlayarak daha verimli bir iş akışı gerçekleştirebilirsiniz. Sizin için önemli olan projeleri önceliklendirebilir ve daha anlamlı, keyifli bir kariyer hayatına adım atabilirsiniz.

Freelance Meslekler Hangileridir?

Yazılım mühendisliği: Yazılım mühendisliği ve yazılım uzmanlığı uzaktan çalışma sistemine en uygun mesleklerden. Freelance yazılım sektörü içerisinde yer alan web tasarımı, oyun ve uygulama geliştirme gibi işler en çok tercih edilenler arasında. Farklı yazılım dillerinde uzmanlaşanlar ve kendilerini geliştirenler, bu alanda daha rahat şekilde iş bulabiliyor. Üstelik bu tip işlerde global çapta bağlantılar kurma şansı da hayli yüksek.

Grafik tasarım: Grafik tasarım, video, fotoğrafçılık gibi görsel ağırlıklı işler uzaktan çalışma sistemine oldukça uygun. Yaratıcılığına güvenen ve farklı tasarım programları hakkında bilgi sahibi olan tasarım uzmanları, serbest çalışma sistemine dahil olarak müşteri portföyünü geliştirebilir ve para kazanabilirler.

Tercümanlık: Freelance çevirmenlik uzaktan çalışma alanında en çok ihtiyaç duyulan iş kollarından biri. Bir veya birkaç dilde uzman olan çevirmenler, yabancı dil yetenekleri ile yeni iş fırsatları elde edebilirler. Ayrıca teknik çevirmenlik alanında kendilerini geliştirenler, daha fazla para kazanma imkanı da yakalayabilirler.

Yazarlık ve editörlük: SEO odaklı içerikler, pek çok markanın dijital dünyada söz sahibi olmasını kolaylaştırıyor. Dijital içerik üretimi alanında uzmanlaşan yazar ve editörler, serbest şekilde çalışarak markaların iletişim değerini yükselten projelere destek oluyor ve gelir elde edebiliyor.

Freelance İş Bulma Siteleri

Serbest çalışma imkanlarının günden güne genişlediği düşünülürse freelance iş fikirleri için bu alanda öne çıkan internet sitelerini inceleyebilirsiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz ve yeteneklerinize güvendiğiniz iş alanını belirledikten sonra destek almanız gereken iş bulma sitelerine yönelmelisiniz.

Bionluk: Web sitesi, sosyal medya, çevirmenlik ve seslendirme gibi farklı kategorilerde öne çıkan Bionluk, freelance alanında söz sahibi sitelerden biri. Sitede kendi profilinizi oluşturarak referanslarınızı belirtebilir, işverenler tarafından size yapılan teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Proje Kurdu: Web tasarımı, yazılım, çevirmenlik, yazarlık ve fotoğrafçılık gibi alanlarda freelance çalışanlara iş olacağı sunan Proje Kurdu’nda projelere göre teklifleri değerlendirebilir, tamamlanan projelerinize ve aldığınız puanlara göre gelirinizi artırabilirsiniz.

Webly: Yeni nesil serbest çalışma sitelerinden biri olan Webly’de web tasarımı, reklamcılık, yazılım, grafik tasarım ve makale yazarlığı gibi dijital sektöre yönelik iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Siteye gelen ilanlara teklif yapabilir ya da size gelen teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Designhill: Dünyanın pek çok ülkesinde sıklıkla tercih edilen global platform Designhill’de, görsel sanatlar ve tasarım alanında pek çok iş bulabilmeniz mümkün. Uzmanlık alanlarınızı, becerilerinizi ve portföyünüzü detaylı şekilde gözler önüne seren bir profil hesabı oluşturarak işverenlerin size teklif yapmasını sağlayabilirsiniz.

Freelance olarak çalışmaya başladıktan sonra özgür ofis PODA ile mutlaka tanışmalısınız.
Yeni nesil çalışma kültürünün öncüsü olan özgür ofis PODA, UV ile sterilize edilmiş ve sadece size ait olan bir ortamda çalışma imkanı sunuyor. PODA’da hızlı internet erişimi ile güvenli ve konforlu bir şekilde çalışabilir, verimli çalışma saatleri geçirebilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden kolayca rezerve edilebilen PODA kabinleri sayesinde güvenli bir şekilde freelance çalışma hayatına adım atabilirsiniz. Siz de ofisinizi hemen ayırtın, bağımsız bir freelancer olmanın keyfini çıkarın!

Diğer Blog Yazıları

Menü