En Sık Sorulan Mülakat Soruları

İş görüşmesine gitmeden önce ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın, görüşme sırasında zor sorularla karşılaşarak motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz. Mülakatta sorulan sorular arasında klasik tarzda olanlar kadar başvurduğunuz şirkete göre değişen spesifik sorular da bulunabiliyor. Bunun yanı sıra hızla değişen iş dünyasında öne çıkan bazı konular da soru seçenekleri olarak adayların karşısına çıkabiliyor. Başvurduğunuz şirketin iş görüşmesine gitmeden önce güncel mülakat soruları ve cevapları hakkında fikir edinmek iyi sonuçlar alabilmek açısından hayli önemli. Peki, en sık sorulan mülakat soruları nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim!

Güncel İş Görüşmesi Soruları ve Cevapları

İşte iş dünyasında son yıllarda sıklıkla sorulan güncel iş mülakat soruları

Motivasyon kaynağınız nedir?

Şirketlerin yeni soru biçimlerinden biri olan motivasyon sorusu, adayın kişisel görüşlerini ve iş hedeflerini öğrenmek için sorulur. Bu tip bir soruda iş ahlakı ve kişisel amaçları öne çıkarmak akıllıca olacaktır. Para ve prestij gibi kavramlardan bahsetmek ise size eksi puan kazandırabilir.

Eleştirilere açık mısınız?

Bu tarz bir soruda pozitif düşünmenin ve eleştirilere açık olduğunuzun vurgusunu yapabilirsiniz. Herkesin zaman zaman hatalar yapabileceğini ve bundan ders çıkarabileceğini belirtebilir, son yıllarda aldığınız bir eleştiriyi hayatınızda pozitif yönde kullandığınıza dair bir örnek sunabilirsiniz.

Diğer adaylardan sizi ayıran unsurlar nelerdir?

Bu soru, size güçlü yönlerinizi öne çıkarmanız için sorulan bir bonus sorudur. Soruyu cevaplarken abartılı cümleler kurmadan kendi güçlü yönlerinizi dürüstçe öne çıkarabilir ve kendinizden emin bir tavır takınarak karşı tarafa bunu hissettirebilirsiniz.

Başvurduğunuz pozisyonun çekici bulmadığınız yönleri neler?

Bu, tuzak sorulardan biridir. Soruyu cevaplarken pozisyonun şu an sizin için bir sorun teşkil etmediğini, zamanla ortaya çıkabilecek sorunların ise normal olabileceğini belirtmeniz yeterlidir.

Sizin herhangi bir sorunuz var mı?

Bu soruya “hayır” demek sizin şirkete veya pozisyona olan ilgi eksikliğinizi gösterir. Bu sebeple önceden en az bir soru hazırlayarak bunu sorabilirsiniz.

Klasik Sözlü Mülakat Soruları Örnekler Nelerdir?

Pek çok şirket, işe alım için aday belirlerken klasik sözlü mülakat soruları sorarak şirket kültürüne ve pozisyona en uygun kişiyi seçmeye çalışır. İşte, bir mülakatta karşınıza çıkabilecek sözlü mülakat soruları…

Bize kendinizden bahseder misiniz?

İş mülakat soruları arasında klasik olan bu tip bir soruda, kendinizden ve pozisyona uygunluğunuzdan istekli bir şekilde bahsetmeye hazır olun. Bu soruyu size yönelten bir IK uzmanı, sizin kendinizi ifade ediş biçiminizi görmek ve neden bu pozisyon için uygun olduğunuzu bilmek ister.

Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?

Bu soru ile beraber şirket hakkında bildiklerinizi karşı tarafa gösterme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu nedenle mülakata gitmeden önce şirketin ürünlerini, hizmetlerini ve işleyişini detaylı bir biçimde araştırdığınıza emin olmalısınız.

5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Sözlü mülakatta sorulan sorular arasında en popüler olanlardan biridir. Bu soru, adayın kariyer hedefinin şirketle uyumlu olup olmadığını ve adayın şirketten kısa sürede ayrılıp ayrılmayacağını anlamayı sağlar. Bu soruda klişe cümleler yerine kendine güvenli bir tavır takınmak ve sağlam cevaplar vermek size puan kazandırır.

Maaş beklentiniz nedir?

Para ile ilgili soruları yanıtlamak çoğu zaman zordur. Mülakat öncesi kısa bir araştırma yaparak tam maaş beklentinizi olmasa da minimum rakamınızı belirterek soruyu cevaplayabilirsin.

En büyük başarısızlığınız nedir?

Bu soru ile IK uzmanları, zorlu iş süreçlerine dair tutumunuzu gözlemlemek ister. Soruyu cevaplarken küçük bir başarısızlık örneği verebilir ve bu durumdan nasıl ders çıkardığınızı anlatabilirsiniz.

Kamu Mülakat Soruları Örnekleri Nelerdir?

Eğer kamuda çalışmak için bir pozisyona başvurduysanız aşağıdaki sorulardan bazıları ile karşılaşabilirsiniz:

İstiklal Marşı’nın yazarı ve bestecisi kimdir?

Bestesi Osman Zeki Üngör’e ait olan İstiklal Marşı’nın yazarı ise Mehmet Akif Ersoy.

Ceza ve hukuk mahkemeleri arasındaki fark nedir?

Ceza mahkemeleri toplum yararına olan suçlarla ilgilenir. Hukuk mahkemeleri de özel kişilerin aralarındaki anlaşmazlıklardan doğan davalara ve çekişmesiz yargı işlerine bakar.

İlk Türkçe sözlüğün adı nedir?

Divânü Lugât’it-Türk

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı hangi yıl tanınmıştır?

5 Aralık 1934

Milletvekili seçilme yaşı kaçtır?

25

Siz de özgür ofis PODA’nın izole çalışma kabinlerinde yüksek hızda internet erişiminden yararlanabilir ve başvurduğunuz pozisyon için hazırlanacağınız mülakata en iyi şekilde odaklanabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Menü